«30 РОКІВ – 30 МИСТЕЦЬКИХ КРОКІВ»

Ми розпочинаємо нову рубрику «30 РОКІВ – 30 МИСТЕЦЬКИХ КРОКІВ», приурочену до Дня незалежності України, великого свята, що відзначатиметься 24 серпня. Люди мають знати, як формувалась національна українська культура на наших теренах, в яких важких умовах все це відбувалось. Отож, щотижня на Вас чекає ґрунтовний матеріал, створений на базі філармонійних архівів та спогадів очевидців цих подій – про конкретні етапи історії Кіровоградської  обласної філармонії, і про те, яким важливим для нашого регіону була і є сьогодні  активна творча діяльність.

І першою темою в цьому циклі буде історія створення Дитячої філармонії, адже стартувала вона  у знаковому для України 1991-ому році. І саме цей сектор демонструє, як ефективно та креативно працює для вас великий та злагоджений колектив філармонії.

 Будемо вдячні Вам за Ваші зустрічні пропозиції. Які б ще формати ви хотіли  бачити  філармонійному репертуарі  в  перспективі?  для нас Ваша думка, ваші персональні спогади про спілкування зі Світом Мистецтва - є дуже важливими для нас!

СТАНОВЛЕННЯ «КРАЇНИ ДИВОВИЖНИХ МРІЙ»

Народження при Кіровоградській обласній філармонії її молодшої сестри – дитячої філармонії – майже співпало в часі зі здобуттям Україною Незалежності. Започатковував цей проект і потім постійно активно  підтримував Заслужений працівник культури України, директор філармонії на протязі 35 років, Микола Кравченко У світлі перемін, керівництво філармонії прозорливо вдивлялось у майбутнє: потрібно було виховувати нового слухача – шанувальника Високого мистецтва. В управлінні культури ініціатива керманичів філармонії  знайшла розуміння й підтримку. Наприкінці квітня 1991 року  начальник управління Микола Сиченко підписав наказ: «З метою залучення дітей та підлітків до світу мистецтва, опанування ними культурними здобутками створити при обласній філармонії обласну дитячу філармонію з наданням їй функцій центру музично-естетичного виховання дітей та юнацтва». Директором дитячої філармонії було призначено Віру Тулянцеву. Презентація дитячої філармонії відбулася 19 травня 1991 р. великим концертом зразкового дитячого хореографічного ансамблю «Пролісок». Від «батьків-засновників» з міських та обласних органів влади лунало багато теплих побажань.

Віра Григорівна з ентузіазмом взялася за справу. Увагу було зосереджено на двох напрямках – концертно-просвітницькій діяльності й масовій роботі. У рамках першої започаткували музичний лекторій для учнів 2–8-х класів, що вводив їх у чарівний світ Музики. Яких тільки тем не торкалися лектори-музикознавці Олександр Полячок, Наталя Бондаренко та Любов Гарковець.  Окремі тематичні підбірки об’єднували в цикли, наперед моделюючи постійну аудиторію.

Цікаві розповіді пропонували дітям захоплюючі історичні екскурси на різну тематику.  Приміром, «Історія народної пісні» присвячувалася народним традиціям, «Поезія Шевченка в музиці» нагадувала про геніальне слово Кобзаря, «Машина часу» супроводила школярів під час мандрівки в минуле близьке  і далеке. Окрім того, учням пропонувалися основи музичної грамоти із загадковими назвами «Де ховається звук?», «Музичний лабіринт». Лекції «Чи знаєте ви музичні інструменти», «Оркестр у кімнаті» та  «Троїсті музики»  знайомили школярів з музичними інструментами. Концерти «Осіння пісня», «Святковий вечір – щедрий вечір», «Весняна подорож» пропонували відчувати музику за порами року, а музичні зустрічі під назвами «Музичні картинки» та «Чи вміє музика малювати?»  розвивали у дітей образне мислення. Вводили їх також музикознавці і в  таємничий світ театру. Тут можна пригадати такі мистецькі добірки, як «Від печери до сцени», або ж «Дитяча опера». Окремою сторінкою в діяльності дитячої філармонії був огляд музики як виду мистецтва. Для  цього було створено програми  «Таємниця музики» та «Спочатку було слово».

«Знайомство з мешканцями країни музики» розповідало про музичні професії, а кожна наступна зустріч розкривала особливості однієї з них. «Професія – музикант» зосереджувала увагу на ролі виконавця, «Чарівна паличка» розповідала про диригента, а «Хто створює музику»  знайомила зі специфікою творчої діяльності композитора. Зокрема, неодноразово проводилися зустрічі школярів із відомими кіровоградськими композиторами. Як наслідок, навіть виникла тема «Ми вчимося писати музику», що пропонувала дітям особисто долучитися до творчості. Влаштовувалися й цікаві музичні вікторини та змагання на кшталт «Музичний ринг» чи «Колесо фортуни».

Цілком природно, що в роботі музичного лекторію брали участь творчі колективи. Насамперед, звичайно, філармонійні. Справжнє захоплення завжди викликала зустріч дітлахів із академічним театром музики, пісні і танцю «Зоряни» та його солісткою, народною артисткою України Антоніною Червінською, так виникли цикли: «Роде мій красний»: «Ой заграйте, музики», «Мистецтво танцю». Перед шкільною аудиторією виступали також камерний оркестр «Концертіно», ансамблі «Мелодія» та «Єлисавет-ретро», концертна група «Наталка», солісти філармонії народна артистка України Раїса Валькевич, заслужені артисти України Володимир Стратьєв, Борис Попов (баян), Дмитро Притула (скрипка).

Залучали також і колективи міста. Насамперед, звичайно, дитячі: «Радість», «Росинка», «Пролісок», «В гостях у казки» – у рамках проектів «Мистецтво танцю», «Віденський бал», «Веселі ритми»; духовий оркестр «Зміна», учнів музичних шкіл. Відгукувалися на запрошення дитячої філармонії і дорослі, зокрема муніципальні Камерний хор під керівництвом Юрія Любовича та Духовий оркестр під керівництвом Григорія Шорсткого. Співпрацювала дитяча філармонія з викладачами й студентами музично-педагогічного факультету педуніверситету ім. В. Винниченка, музичного училища, ліцеєм-школою мистецтва, іншими музичними й позашкільними закладами.

Гостями дитячої філармонії були тріо бандуристок «Вербена» Черкаської обласної філармонії, Національний оркестр народних інструментів під керівництвом Віктора Гуцала (сезон 1991/92 рр.), Симфонічний оркестр Одеської філармонії під орудою Хобарта Ерла (1992/93), хор Криворізької ДМШ № І (1993/94), художні колективи Київської, Харківської та інших обласних філармоній України, хореографічні колективи з Хмельницька, Дніпропетровська тощо.

Дитяча філармонія спільно з обласними управліннями освіти й культури та відповідними відділами міськвиконкому дала старт таким фестивалям і конкурсам:

- «Степові джерела» (в його рамках відбувались конкурси:  солістів-вокалістів, української сучасної пісні, фольклорних ансамблів, хореографічного мистецтва, дитячих театралізованих колективів);

-   Міський і обласний конкурси «Відкриваємо нові таланти»;

-   Фестиваль дитячої творчості «Мій рідний край – моя земля»;

-    Конкурс «Кіровоградські зіроньки».

Невдовзі після відкриття, дитяча філармонія розширила «сфери впливу» – її відділення були засновані у Світловодську, Олександрівці, Олександрії, Бобринці, Новоукраїнці, Компаніївці, Малій Висці, Знам’янці. До них виїздили з проектами «В світі голосів», «З народного джерела», «У вихорі танцю», «В сім’ї вольній, новій».

Багато творчих акцій проходило в рамках Всеукраїнського тижня «Музика і діти» Так, відбулися  концерти-лекції до 150-річчя від дня народження Миколи Лисенка із залученням київського музикознавця, кандидата мистецтвознавства Ірини Сікорської. Наступного року тиждень переріс у місячник до 180-річчя з дня народження Тараса Шевченка. У школах міста й області проводилися уроки музики й культури. Постійно влаштовувалися концерти для дітей-сиріт та для багатодітних родин. За перше десятиріччя філармонія стала справжнім центром естетичного виховання дітей та юнацтва.

Сучасні обрії

Вже 20 років,  починаючі з 2001 року, живі сторінки своєї історії дитяча філармонія створює під керівництвом Ірини Полонської. Разом із художніми колективами обласної філармонії  та митцями Кіровоградщини, нею відшукуються сучасні форми виховання, розвиваються нові цікаві задуми. Лише за останні роки творчою громадою області успішно реалізовано десятки тематичних концертних програм, втілено в життя багато блискучих ідей. Та навіть той факт, що на сьогодні в дитячій філармонії діє одразу шість довготривалих проектів, говорить сам за себе.

Всі програми концертів, а треба зазначити, що участь в них беруть як професійні артисти, так і дитячі колективи області, розробляються з огляду  на особливості сприйняття дітей різного віку. Низка тем знайомить юних слухачів з українськими народними святами та українським фольклором. В ознайомленні з музичними традиціями рідного народу школярам допомагають музично-просвітницькі цикли “Перлини душі народної”, “Світ у мистецьких шедеврах”, “Співоча Україна”.  В доповнення до предметів „Всесвітня художня культура", „Література", „Історія", „Музика",  спеціально для засвоєння цих шкільних дисциплін , в дитячій філармонії  створено багато тематичних програм. Запитайте учнів і вони залюбки згадають „У королівстві музичних інструментів", „З музикою від А до Я" та багато - багато інших.  З їх допомогою дитяча філармонія вже не один рік успішно підвищує музичну культуру школярів, отож має багато своїх прихильників. Ну  і, звичайно ж, ніяк не забудуть дітлахи про дитячий, добре відомий в області, музичний лекторій „Мистецтво ", адже саме він гостинно запрошує  восени до світу музики.

Приємно, що поруч з новими, успішно діє й проект «Музика і діти», який зародився ще в перший концертний сезон, а  нині більш відомий як «Тиждень музики для дітей  та юнацтва». Щоразу нові, пізнавальні уроки музики та культури  для учнів середнього та старшого шкільного віку проводять лектори-музикознавці Кіровоградської обласної філармонії.

Зберігається в дитячій філармонії  і  традиція, згідно з якою, цікаво розказані лекторами музичні історії одразу ж ілюструються творчими колективами. Від простого до складного, від відомого до невідомого відбуваються зустрічі школярів у загадковому світі музики. Рік за роком любов до прекрасного дітям прививають найкращі творчі колективи області. Як і раніше, перед маленькими глядачами виступають  знаменитий академічний театр  музики, пісні і танцю «Зоряни» та відомий у регіоні творчі колективи.  Слухати та розуміти музику дітей вчить і камерний оркестр «Концертіно» та ансамбль «Єлисавет-ретро»  під керівництвом  Олени Фурманової. Свою майстерну гру відвідувачам дитячої філармонії демонструють симфонічний оркестр,  оркестри народних та духових інструментів. Окрім «Проліска», з якого, власне, і почалася творча історія  дитячої філармонії,  на сцені, з найпершого концертного сезону танцюють і такі любі кіровоградській малечі кращі дитячі хореографічні колективи, як «Росинка», «Час -Пік», « Конвалія», «Вікторія». А головне, що усі артисти, як дорослі, так і маленькі, з великою відповідальністю ставляться до виступів перед дитячою аудиторією і працюють для них завжди якнайкраще.

Втішає, що серед талановитих виконавців є багато вихованців музичних шкіл Кіровограда. Юні музиканти полюбляють всі ініціативи дитячої філармонії, але особливо значущим для них є мистецький проект «Діти для дітей».  Та це й не дивно.  Адже завдяки саме цьому проекту,  в рамках фестивалю всеукраїнського рівня «Травневі музичні зустрічі» та вечорів духовної музики «Різдвяні передзвони», вони отримують прекрасну  нагоду - нарівні з професійними артистами працювати для однолітків на найкращій сцені області. Надзвичайно важливо, що для участі в цьому проекті зовсім не обов’язково бути лауреатом якихось конкурсів. Отож, для талановитих початківців – це чудова нагода розкрити свої здібності .

Будь-який мистецький колектив надзвичайно багатий на ідеї, вирують вони і в головах творчих працівників дитячої філармонії. Так  з  минулого року творчі плани  урізноманітнилися новими задумами. Зокрема, з ініціативи Ірини Полонської почав діяти новий проект для всієї родини  «Концерти для дітей і батьків».  Своєю програмою «Я - ваша тьотя Алла» його відкрила відомий в Україні композитор, заслужений діяч мистецтв України, автор дитячих пісень Алла Мігай. Відтоді, зустрічі  для найменших глядачів проводяться систематично й  допомагають молодим родинам разом вивчати музику різних жанрів та знаходити спільні уподобання.

Нині про дитячу філармонію, напевне, знає кожна дитина в області. За власною статистикою творчого колективу, четверту частину усіх концертів відвідують саме дітлахи. Тільки у районних центрах області для школярів проводиться понад 90 концертів – лекцій! Звичайно ж, такого розмаху проект  «Майстри мистецтв – дітям» не зміг би набути без дієвої підтримки влади. Завдяки підтримці керівництва обласної державної адміністрації, обласної ради  та управління культури і туризму,  протягом одного концертного сезону  лекції  відвідує близько 30-ти тисяч юних глядачів.

Дуже важливо, що починаючи з 2010 року половина виїзних концертів відбувається і в селах. Артисти їдуть до сільських школярів не зважаючи на побутові незручності. Відтак, кожен концерт проекту, що має назву «Подаруй дитині свято» дійсно стає святом для всіх його учасників. Та щоб провести навіть один такий концерт потрібно фінансово його забезпечити, і тут на допомогу приходять меценати. Люди, які гаряче люблять дітей і високо цінують мистецтво, знаходять кошти і допомагають дитячій філармонії організувати виступи творчих колективів та виконавців. Саме завдяки керівникам відомих сільськогосподарських підприємств за чотири роки існування проекту, в 19-ти   районах області вже відбулося 380 концертів.

 

У 2013 році започатковано благодійний проект «Промінчики доброти».  Так 19 березня 2013 року о 13.00 в залі філармонії для дітей 3-4 класів м. Кіровоград відбудеться  презентація  Кошти від концерту  були спрямовані на потреби Знам’янського будинку-інтернату  І-ІІІ профілю для дітей з вадами фізичного і розумового розвитку.

Проект обіцяє бути довготривалим, бо дитяча філармонія готова протягнути «промінчик  доброти» всім вихованцям дитячих будинків Кіровоградщини. Щороку  організаторами обиратиметься наступний заклад.

Першим, на пропозицію взяти участь у проекті, відгукнувся народний хореографічний колектив України ансамблю сучасного танцю  «Час Пік» ОЦДЮТ  керівник - Мурована І.В. Співорганізатором заходу є управління освіти і науки Кіровоградської міської ради (начальник управління – Костенко Л.Д.)

З нагоди відкриття 24-го концертного сезону відбувся благодійний концерт «Єдина країна – моя Україна» за участі творчих колективів міста та області. Під час даного заходу була проведена благодійна акція “Ми прагнемо  миру  на рідній землі”,  з  метою   підтримки   військовослужбовців

3-го окремого полку спеціального призначення, які відстоюють територіальну цілісність нашої Батьківщини. Кошти, зібрані під час даного концерту, направлені на лікування та придбання необхідних медичних препаратів військовослужбовцям. Також у фойє філармонії на час концерту була розгорнута виставка дитячих листівок та малюнків, які згодом були направлені захисникам Вітчизни в зону проведення антитерористичної операції.

Також у 2013 року народився обласний проект «Відкриваємо нові таланти» присвячений Року дитячої творчості в Україні.  Його мета -  виявлення талановитих дітей Кіровоградщини, підтримки творчої особистості підростаючого покоління. До спільних концертних програм з професійними колективами і солістами обласної філармонії залучаються вихованці художніх колективів і солістів позашкільних закладів освіти області. Концерти відбулися в районних центрах та містах Кіровоградської області з лютого по вересень поточного року.

В рамках відкриття 30 концертного сезону,  протягом серпня-жовтня, Дитяча філармонія активно провела відбірковий тур 2019-2020 року в рамках мистецького проекту «Відкриваємо нові таланти». У прєкті взяли участь більше 3000 дітей Кіровоградщини та м. Бориспіль Київської області віком від 5 до 17 років, 142 колективи і учасника отримали дипломи переможців, а  28 колективів були визнані кращими, саме вони і взяли участь у  концерті-відкритті 30 концертного сезону Дитячої філармонії, який відбувся в жовтні в режимі онлайн.  Проєкт проходить за підтримки  Департаменту культури та культурної спадщини облдержадміністрації та департаменту освіти і науки облдержадміністрації.

В 2020 році Дитяча філармонія започаткувала новий мистецький проект «Концерти для дітей та батьків». З успіхом були реалізовані і проведені концерти: «Музично-казковий феєрверк» «Співучі мелодії барвистої України», «Свято валентинок» та інші.

Зустрічі  для найменших глядачів планується проводити систематично вони  допоможуть молодим родинам разом вивчати музику різних жанрів, знаходити спільні уподобання і спрямовані на гармонізацію молодих сімей.

Окрім того, артисти обласної філармонії вирішили розширити межі своєї діяльності, завітавши зі своїми  концертними програмами до учнів шкіл Миколаївської, Дніпропетровської, Полтавської та Черкаської областей. Глядачі з інших областей  кажуть, що  кіровоградським дітям пощастило, бо в  Україні є лише чотири дитячих філармонії.  Наразі митці з усієї держави приїжджають до Кіровограда переймати досвід, подивитися, як працюють для юних глядачів дорослі актори і як реагують на їхні виступи діти. Запрошують творчі колективи до себе, втілюють у своїх містах проекти кіровоградців. Ідея «підросла» і стала саме такою, якою й хотіли бачити від початку її засновники.

За 30 років, що минули, дитяча філармонія встигла  вже  багато. Давно виросли  перші відвідувачі. Стали дорослими і виховують вже свою малечу. Звичайно, далеко не всі вони пов’язали своє життя із мистецтвом. Але кожен з них знає, любить і відчуває музику так, як навчили його в дитячій філармонії. Щиро і глибоко.  І нехай тепер до цієї просторої зали приходять зовсім інші діти. Бачать інші концерти, з новими програмами та ведучими. Головне, що незмінною залишається сама ідея створення. Як і раніше, вона прагне до того,  щоб у малечі був свій яскравий , чудовий, радісний світ. З чарівною залою, де час пролітає, як одна мить. Зі своїми казками, піснями і добрими героями. Світ, у якому завжди живе музика і почуття прекрасного.

Leave a Comment