Вечори духовної музики «Різдвяні передзвони 2020».

З 13 по 21 січня 2020 року в обласній філармонії відбулись Вечори духовної музики «Різдвяні передзвони».
Ідея проєкту належить директору філармонії, заслуженому працівнику культури України Кравченку Миколі Івановичу.
Творчий проєкт Вечори духовної музики «Різдвяні передзвони» започатковано у 2006 році. Прекрасна ідея – на початку Нового року вшановувати народження Ісуса Христа на провідному концертному майданчику області за участю знаних творчих колективів України.

«Різдвяні передзвони». Філармонійні вечори

–  Хочете до нас на ранок? – поцікавився директор філармонії Микола Кравченко, коли я попросила про зустріч.

Ех, Миколо Івановичу, Миколо Івановичу, подумки зітхнула я. Який там ранок, коли вже гарно вечоріє!  – А вголос пояснила, що цікавить мене дещо інше, але якщо доведеться поглянути на новорічну виставу, то  це, як-то кажуть «в самий раз!».

А тепер пояснюю. В момент ділової зустрічі з паном директором в обласній філармонії, як і в інших культурних закладах міста, відбувалися новорічні ранки в рамках зимового шоу «Таємниця четвертого королівства», створеного філармонією у тісній співпраці з обласним Центром дитячої і юнацької творчості. Автор сценарію дитячого сценічного дійства керівник клубу «Імідж» Наталя Долгополова, режисер Валентина Полєтаєва. Вже кілька років ці два заклади міцно співпрацюють, створюючи спільними силами феєричні вистави не тільки новорічні. Але зараз про Новий рік. Про атмосферу дитячого сміху, таємничих метаморфоз, очікування сюрпризів. Бо як же без них в Новий рік…  І на сцені і в залі було багато дітей, а по залу водили панду. Спочатку я думала, це ростова лялька, як ото в театрі ляльок практикують. Та з’ясувалося, – ні. Це панда – робот. Дітлахи були у захваті! Заздрили тому, хто сидів поближче і міг до неї доторкнутися. Аж я пошкодувала, що не можу так радіти, як наші маленькі друзі.

Намилувавшись пандою-роботом (так я її назвала), йду в кабінет боса, щоб поговорити про наше традиційне свято духовної музики «Різдвяні передзвони», яке цьогоріч проводиться вже чотирнадцятий (!)раз.  Ініціатор цих вечорів директор обласної філармонії Микола Кравченко. Та хіба тільки їх!  Майже кожен сучасний проєкт філармонії, то його ідея. «Пощастило вам з директором,- в тому чи іншому варіанті доводилось чути від представників філармоній, що приїздили до нас з обмінними концертами. До речі, «автор» і цього проєкту Микола Іванович. Так, так, це завдяки нашому директору ми тепер знаємо, чим дихають і живуть більшість українських філармоній. Тернопіль, Вінниця, Чернігів, Миколаїв, Черкаси… І це ще далеко не весь перелік міст, де побували наші  колективи і кому вручали хліб-сіль на гостинній кіровоградській землі! Як кажуть: «Ви до нас, а ми до  вас».
Не можу не згадати ще один проєкт Миколи Кравченка, свого часу гаряче підтриманий адміністрацією губернатора Сергія Ларіна, а потім і Андрія Ніколаєнка. Маю на увазі концерти колективів філармонії «Краю наш, тебе ми прославляємо» в селах і містах Кіровоградщини. Концерти мали резонанс по області. На них виїздили всі колективи і солісти. Нерідко очолював їх сам пан директор і його заступник. Як він говорив жартома: «На хазяйстві залишалися касир і бухгалтер».

Ну, а тепер повернемося до головної теми, тобто до того, що привело мене у філармонію в ці гарячі новорічні часи: вечори духовної музики «Різдвяні передзвони». Як вже зазначалося проводяться вони вчотирнадцяте. Це дещо менше ніж ще один вкрай популярний проєкт філармонії «Травневі музичні зустрічі» зі статусом Всеукраїнського, але теж достойно.  За ці   чотирнадцять  років у «вечорах» взяли участь десятки провідних колективів. Згадаємо хоча  б деякі з них. Особисто мені в пам’ять запав  муніципальний хор «Київ». А знаєте чому?  Я чи не вперше побачила, що хор може не просто стояти по стойці «смирно», слідкуючи за диригентськими маніпуляціями, а рухатися по сцені, займати ті чи інші позиції. Прекрасний хор, я вам скажу. Вважайте, не менше враження справили столичні камерні хори «Хрещатик» і «Credo”. Неодноразово виступала в нашому місті у тому числі й на «Різдвяних передзвонах» академічна хорова капела «Орея», хорова капела імені Левка Ревуцького, і знаменита наша «Думка». Порадувало меломанів знайомство з камерним хором «Вінниця». Ну, а Черкаський народний хор, то вже поза конкурсом. В програмах концертів звучала музика  Д. Бортнянського, М Верстовського, А. Кос-Анатольського М. Леонтовича та інших відомих і маловідомих композиторів, а також колядки, щедрівки. В унісон з музикою діяло на наше очищення душі камерне, м’яке, ліричне оформлення сцени з магією Віфлєємської зірки.

Отож, чим порадує нас нинішнє свято духовної музики? Директор, котрий його, як вже було сказано вище, ініціював 14 років тому розповідає: «Наше свято вже майже фестиваль. Заявок дуже багато. Ми вибираємо найкращих». Свою  тезу Микола Іванович підкріплює словами про те, що «Різдвяні передзвони» 13 січня відкриє  Український народний хор імені Григорія Верьовки, який називають небезпідставно «візитною карткою» країни. Керує хором народний артист України Зіновій Корінець.  У програмі духовна музика, колядки, щедрівки, традиційна українська пісня. Після затяжних свят з загрозами для вашого здоров’я очистіть хоч душу пісне співами на честь народження Господа нашого Ісуса Христа. Підтримка облдержадміністрації й департаменту культури зробила доступними квитки для меломанів з тонкими гаманцями. «Якщо на «95квартал» квитки коштують тисяча-півтори гривень, то на «Вечори» в межах десь 50 – ти, – пояснює Микола Іванович, запрошуючи вельмишановну публіку, мовляв, і наїлися і напилися, тепер і послухати час!».

15 січня філармонія запрошує на Різдвяний концерт «Зимова фантазія» за участю муніципального молодіжного жіночого хору «Сріблясті голоси» під керівництвом Наталі Коршунової – Трибиненко і камерного оркестру «Концертіно» обласної філармонії. А 21 січня естафету «різдвяних передзвонів» підхопить дитяча філармонія. Буде представлено театрально-хореографічну композицію «Подарунок Миколаю» за участю народно -хореографічного ансамблю «Світанок».